Mit mutat ki a szerológiai gyorsteszt?
A teszt nem közvetlenül a vírust mutatja ki, hanem két, a szervezet által kifejezetten az új koronavírus ellen termelt, a vérben megtalálható antitest, az immunglobulin M, és az immunglobulin G – röviden: IgM és IgG – jelenlétét. Viszont fontos
Az IgM a megfertőződést követő 5–8. napon jelenik meg a teszt által is kimutatható mennyiségben a szervezetben. Ahogy a szervezet legyőzi a vírust, a mennyisége egyre csökken; rendszerint a tünetek jelentkezése után 4 héttel már nem mutatható ki.
Az IgG később, leggyakrabban a megfertőződés után 2 héttel kezd el termelődni, mennyisége az első hónap vége felé tetőzik, majd némiképp lecsökken. Az IgM-mel ellentétben azonban az IgG még hónapokon át kimutatható a szervezetben.
Mik az IgG/IgM gyorsteszt legfontosabb előnyei?
- Lényegesen olcsóbb, mint a PCR teszt
- Bárhol el lehet végezni, akár egy vállalat vagy intézmény megfelelő helyiségében is
- Az elvégzéséhez nincs szükség semmilyen berendezésre, sem további fogyóeszközökre
- Nincs várólista: a tesztet üzemorvos vagy más egészségügyi dolgozó azonnal elvégezheti
- A PCR-hez szükséges bonyolult és kellemetlen garatból, illetve orrból vett mintavétellel ellentétben a gyorsteszt egyszerűen, ujjbegyből vett vérminta segítségével is elvégezhető
- Az eredmény már 15 perc után leolvasható
- A gyorsteszt segítségével a múltban, tünetekkel vagy azok nélkül lezajlott fertőzések is azonosíthatóak
Ezek az előnyök teszik a gyorstesztet különösen alkalmassá, hogy azokat akár minden héten el lehessen végezni egy munkahely dolgozóin. Az így végzett rendszeres szűréssel, illetve a fertőzöttek elkülönítésével kordában tartható a vírus a terjedése és elkerülhető a munkavállalók tömeges kieséséből következő kényszerű leállás.
Kik számára ajánlott a szerológiai gyorsteszt elvégeztetése?
Mivel egyszerűen és költséghatékonyan elvégezhetőek, a gyorstesztek a legalkalmasabb nagy közösségek – például egy iroda vagy üzem dolgozói – rendszeres előszűrésére, segítségükkel könnyedén nyomon lehet követni, megjelent-e már az új koronavírus az adott munkahelyen vagy intézményben.
Emellett ajánlott az IgG/IgM gyorsteszt elvégeztetése mindazoknak,
- akik esetében fennáll, hogy fertőzött személlyel érintkezett az elmúlt időszakban,
- akik családjában, közeli hozzátartozói között influenzaszerű tünetekkel járó megbetegedés fordult elő,
- akik észlelik magukon az új koronavírus okozta COVID-19 jellegzetes, ám viszonylag enyhe tüneteit,
- akik külföldön, vagy más szempontból véve fokozottan fertőzésveszélynek kitett helyen jártak,
- akik az elmúlt időszakban tapasztalt tüneteik alapján úgy vélik, már átestek a fertőzésen - ők ugyanis lehet, hogy már védetté váltak a vírussal szemben.
Nem ajánlott a vizsgálat azoknak, akiknél jelenleg, vagy az elmúlt 7 nap során magas láz, heves köhögés vagy rosszullét jelentkezett. Ilyenkor a gyógyulás, illetve az esetleges fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében az önkéntes, otthoni karantén, súlyosabb esetben pedig kórházi ápolás, illetve az intézmény keretei között végzett tesztek és vizsgálatok javasoltak.
Ha fennáll a COVID-19 fertőzés gyanúja, azt antigén-, vagy PCR-teszttel lehet megerősíteni.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A szükséges vért ujjbegyből is lehet venni, de a hagyományos vérvétel során, könyökhajlati vénából vett vér is megfelelő. E vérmintából (vagy a vénás vérből nyert szérumból) mutatja ki a rapid teszt az új koronavírus ellen képződött antitestek jelenlétét.
Maga a teszt, illetve annak kiértékelése – a körülmények függvényében – a helyszínen, vagy egy arra alkalmas laboratóriumban történik.
A vizsgálat elvégzése a tesztalany részéről semmilyen különleges előkészületet nem igényel.
Hogyan kell a kapott eredményt értelmezni?
A szerológiai gyorstesztnek négy lehetséges eredménye van.
1. Sem IgM, sem IgG nem található a mintában. (IgM és IgG negatív.)
Ez utalhat arra, hogy a vizsgált személy „negatív”, vagyis egyáltalán nem fertőződött meg az új koronavírus által.
Ez azonban nem szükségszerűen igaz! Elképzelhető ugyanis, hogy
- a fertőzés még olyan korai szakaszában van, hogy nem kezdődött meg az IgM termelődése sem
- a vizsgált személy már megfertőződött, ám a szervezete valamiért nem termel kimutatható mennyiségű antitestet.
Éppen ezért, amennyiben a vizsgált személynek a COVID-19-re jellemző tünetei vannak, illetve a megfertőződés veszélye magas (volt), érdemes a tesztet a későbbiekben megismételni, vagy a negatív eredményt más módon is megerősíteni.
2. A mintában az IgM megtalálható. (IgM pozitív.)
A vizsgált személy nagy valószínűséggel fertőzött. A megfertőződés óta nagyjából 5–21 nap telt el, mivel ez az antitest rendszerint ebben az időtartományban mutatható ki.
Megfigyelhetőek a COVID-19 jellegzetes tünetei, de azok később is kialakulhatnak. Az új koronavírus nem minden esetben okoz tüneteket [húzás!!!], ám aki tünetmentes, ugyanúgy képes megfertőzni a többi embert, mint akinek tünetei vannak. Az érintett elkülönítése okvetlenül szükséges.
3. A mintában mind az IgM, mind az IgG megtalálható. (IgM és IgG pozitív.)
A vizsgált személy nagy valószínűséggel fertőzött. A megfertőződés óta nagyjából 14–28 nap telt el, mivel erre az időtartományra jellemző, hogy mindkét antitest kimutatható. (Esetenként ez az időszak hosszabb is lehet.)
A COVID-19 jellegzetes tünetei eddigre már nagy valószínűséggel kialakultak – amennyiben ez nem történt meg, a vizsgált személy feltehetően tünetmentes fertőzött.
Hasonlóan az előző esethez, az IgM és IgG pozitív ember is képes megfertőzni a többi embert, elkülönítése okvetlenül szükséges.
4. A mintában az IgG megtalálható. (IgG pozitív.)
A vizsgált személy – tünetekkel vagy azok nélkül – már átesett a fertőzésen.
Jelenlegi ismereteink szerint ezzel védettséget szerzett a COVID-19-vel szemben. Ha újra megfertőződik, az esetek túlnyomó többségben a vírust a szervezete maximum 1–2 nap alatt, enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen küzdi le.
A szervezet azonban még a fertőzés után is képes üríteni a vírust. A kórokozó jelenlétét PCR vagy antigén teszttel lehet igazolni. Ha a SARS-CoV-2 még megtalálható a szervezetben, az érintett elkülönítése elkerülhetetlen. Ha azonban már nem, a vizsgált személy munkaképesnek tekinthető: sem ő nem képes megfertőzni a többi embert, és ő maga sincs kitéve az új koronavírus okozta (súlyos) megbetegedésnek.
Csomag tartalma:
- 1 db tesztkazetta (külön csomagolva, melyben szárítószer található)
- 1 db pipetta (csepegtető)
- 1 db Nedvfelszívó keverék
- 1 db pufferoldat (0,3 ml -es ampulla)
- 1 db használati útmutató
EU regisztrációs száma: DE/CA05/IvD-238321-1330-00
A gyorsteszt OGYÉI nyilvántartási száma: HU/CA01/17106/20
Figyelmeztetés
A szerológiai gyorsteszt tájékoztató jellegű információval szolgál az esetleges fertőzöttségről. Alkalmazása nem képezheti a COVID-19 diagnózisának vagy kizárásának egyedüli alapját. Amennyiben a kontaktkutatás eredményeiből következően, vagy a meglévő tünetek alapján fennáll a fertőzöttség gyanúja, a gyorsteszt eredményét más diagnosztikai módszerrel, például molekuláris teszt elvégzésével meg kell erősíteni.
A tesztet kizárólag orvosi szakdolgozók használhatják! Otthoni használatra, valamint önellenőrzési célra történő értékesítése tilos! A vonatkozó jogi háttérről itt tájékozódhat.
A 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet értelmében, a termék egészségvédelmi vagy higiéniai okokból az átadást követő nem küldhető vissza; így ezen termékre nem vonatkozik a 14 napos visszaküldési jog.
29. § (1) A fogyasztó nem gyakorolhatja a 20. § szerinti jogát (fogyasztót megillető elállási jog) e) olyan zárt csomagolású termék tekintetében, amely egészségvédelmi vagy higiéniai okokból az átadást követő felbontása után nem küldhető vissza.