Pulzoximéterek
Véroxigén mérése pulzoximéterrel
A sejtjeink működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű oxigén. Ez a létfontosságú elem a levegő beszívásával kerül a tüdőnkbe, onnan pedig a vörösvérsejtek szállítják tovább a testünk többi részébe. A pulzoximéter lehetővé teszi az SpO2 vagyis az véroxigénszint meghatározását, amely érték azt mutatja meg, hogy a vörösvérsejteknek mekkora az oxigénszállító kapacitása.
Minél magasabb ez az érték, annál jobb. A 96-100% közötti érték tekinthető egészségesnek, a 95% vagy az alatti érték már arra hívja fel a figyelmet, hogy a szervezet oxigénszállító képessége csökken. 88% alatti érték pedig már betegségre utalhat, ez esetben érdemes szakorvoshoz fordulni. A pulzoximéter lehetőséget ad a mérés otthon történő elvégzésére is. A véroxigén csökkenése mögött számos ok állhat. Előfordulhat például, hogy a szív valamilyen oknál fogva nem tudja megfelelően keringetni a vért, vagy a tüdőbe nem jut elég oxigén és emiatt nem tudnak a sejtjei elegendő mennyiséget felvenni belőle. Végül pedig, a vörösvérsejtek nem megfelelő működése is magyarázatot adhat a véroxigén problémára.
A pulzoximéter nagyon fontos adatokat szolgáltat a szív, a tüdő és a vörösvérsejtek egészségi állapotával kapcsolatban egyaránt. A mérés rendszeres elvégzése kifejezetten ajánlott szív-, vörösvértest vagy légzőszervi betegségben szenvedőknek. A kialakításukat tekintve többféle készülék létezik. Vannak ujjra csíptethető, kézi és asztali változatok is. Mindegyik műszer azonos elv alapján végzi a mérést és közel azonos pontosságú adatokat szolgáltat.