Mit érdemes tudni a szájmaszkokról?

Számtalan kérdés felmerül a koronavírus általi védekezés kapcsán. Hogyan tudjuk csökkenteni a fertőzés kockázatát? Viseljek maszkot? Ha igen, milyet? Mennyi időtartamig hordhatom? Miért fontos betartani a hordási időt? A következő cikkben igyekszünk minden kérdésre választ adni.
De hogyan is tudjuk csökkenteni a fertőzés kockázatát? Viseljünk szájmaszkot, gumikesztyűt, lábzsákot, hajhálót, fokozott fertőzésnek kitett személy arcpajzsot.
Tekintettel a jelenlegi koronavírus helyzetre, nagyon sokat foglalkozunk a szájmaszkokkal. Kifejezetten fontosnak tartjuk, hogy csakis olyan termékeket forgalmazzunk, amiknek anyaga biztos helyről való, illetve minőségi. Vannak drágább, olcsóbb termékek, de el kell gondolkodni azon, hogy egyes drágább termékek miért kerülnek annyiba amennyi? A válasz erre az, hogy speciális, professzionális anyagból készül. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy bizonyos esetekben mindenféle anyagból készítenek ilyen védőfelszerelést. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mielőtt maszkot vásárolnak, tájékozódjon annak anyagáról.
Kezdetben nekünk sem volt teljesen világos, hogy egyes szájmaszkok mennyire védenek a koronavírus ellen, illetve meddig lehet viselni. Éppen ezért gyűjtöttük össze ebben a cikkben a legfontosabb tudnivalókat róluk.
Azt tudjuk a koronavírusról, hogy körülbelül 120 nanométer átmérőjű. A vírus mérete 0,06–0,14 μm (mikron) nagyságú.
A vírus cseppfertőzés útján terjed, a cseppekhez tapadva fertőz, így a „nagyobb” cseppek kiszűrésével megakadályozhatjuk a vírus bejutását a szervezetünkbe. Azokra tapad rá, amelyekkel együtt mérete 5 mikron, azaz 5000 nanométer feletti. Tehát nem a vírus mérete a fontos, hanem annak a cseppnek a mérete, amihez a vírus tapad. A vírusról köztudott, hogy képes aeroszol formában is fertőzni, azaz lebegni a levegőben, így akár olyan helyiségben is fertőzhet, ahol korábban járt fertőzött személy, de ennek kisebb a kockázata, mint a közvetlen cseppfertőzésnek. Éppen ezért javasolt szájmaszk viselése zárt térben.
Miért fontos betartani a hordási időt?
Azért nem szabad az előírt időn túl viselni a maszkot, mert a kilélegzett pára miatt benedvesedik a maszk, eltömődik és ez a baktériumok melegágya lehet, illetve nehezebben kaphatunk azon keresztül levegőt.
Milyen típusú maszkok léteznek?
Két csoportba sorolhatók a maszkok: szájmaszkok és munkavédelmi légzőmaszkok
1. SZÁJMASZKOK
Ezek a maszkok elsősorban azt akadályozzák meg, hogy a viselője fertőzzön. Felfogja a köhögés, tüsszentésből eredő testnedveket. Másodszor megelőzés céljából is célszerű használni, hiszen ha az arcunkon van, nem tudunk hozzáérni a szánkhoz, orrunkhoz. Már bizonyára többször is olvasták, az egyik legnagyobb probléma, hogy óránként legalább 15x érintjük meg az arcunkat, amivel fokozzuk a fertőzés kockázatát. Viselésével megelőzhetjük továbbá, ha valaki mondjuk ránk köhög, felfoghatja a felénk repülő nagyobb cseppek egy részét, így ugyancsak csökkentheti a fertőzés kockázatát.
Ezeket a szájmaszkokat a hétköznapi embereknek ajánljuk, akik nincsennek közvetlenül kapcsolatban vírusos betegekkel. Ha betegek vagyunk, köhögünk vagy tüsszögünk, függetlenül attól, hogy a koronavírus okozta a betegséget vagy sem, védenünk kell környezetünket.
Azt javasoljuk, ha zárt közösségbe megy (bolt, orvos stb.) mindenképpen viselje a szájmaszkot. Otthon nem szükséges.
1.1. Orvosi (egyszer használatos) szájmaszk
Téglalap alakúak. Létezik zöld, kék színű. Gumis fejpánttal felhelyezhető. Nagy méretük miatt teljesen elfedik az orrot és szájat, azonban nem fekszik teljesen az arc formájához. Oldalt beengedi a levegőt, így ott a vírus is bejuthat. Orrmerevítőnek köszönhetően teljesen az orra lehet illeszteni.
3 rétegű:
1. réteg: polipropilén, olvasztott, nem szőtt anyag
2. réteg: olvasztott, nem szőtt anyag
3. réteg: polipropilén, olvasztott, nem szőtt anyag
Nagyon jó szűrési hatékonysággal bírnak, azonban csak rövid ideig.
Ezeket a maszkokat maximum 1-2 óráig lehet használni és utána ki kell dobni. A használati idő függ attól, hogy milyen aktívan vagyunk kitéve a fertőzésnek. NEM ÚJRAFELHASZNÁLHATÓ!
1.2. Mosható szájmaszkok
A mosható szájmaszkok megkérdőjelezhetetlen előnye, hogy többször felhasználhatók, így egyetlen védőmaszk, ami környezetb
arát és nem utolsó szempontból, olcsó. Léteznek lap formájúak és olyanok, amik háromszög alakúak. Pamutvászonból készülnek. Különböző vidám színűeket is beszerezhetünk.
Találkozhatunk egy-, kétrétegűvel, esetenként közbenső légáteresztő polipropilén rétegűvel. Ez az anyag annyira sűrű, hogy a "vízteszten" egyáltalán nem engedte át a vizet. A beépített filterrel is ugyan úgy 90 °C-on főzhető és sterilizálható a maszk.
Olyan maszkot keressünk, amely az orr részénél az orrnyereg formájára igazítható vagy varrása úgy van kialakítva, hogy lefedi az orrunkat.
Ezeket a maszkokat kb. 2-4 óráig javasolt használni, utána minden esetben ki kell főzni.
2. MUNKAVÉDELMI LÉGZŐMASZKOK
Kétirányú védelemre tervezték. Kilégzéskor a környezetbe, és belégzéskor a környezetből mikroorganizmusok bekerüljenek a szervezetbe, illetve amely csökkenti a cseppfertőzés veszélyét. Természetesen az egészségügyi maszk célját is ellátja, azaz védi a cseppfertőzéstől a közelünkben lévőket, illetve ez is megakadályozza, hogy a kezünkkel az arcunkhoz nyúljunk.
Ezeknél a maszkoknál kifejezetten fontos, hogy megfelelően helyezzük fel, illetve sérült terméket ne viseljünk.
Létezik eldobható, félálarc, és teljes álarc fajta. Vannak szelepesek és szelep nélküliek.
Az Egyesült Államok Betegségkontroll-központja (CDC) a COVID-19 és a SARS-útmutatóban az N95 légzőkészülék-szabványra hivatkozik, mint javasolt védőfelszerelés. Ebből arra lehet következtetni, hogy az N95, vagy annál jobb védőfelszerelés megfelelő a koronavírus ellen.
Az európai szabvány három FFP kategóriát különböztet meg, az alapján, hogy a maszk hány százalékát szűri ki a levegőben lebegő részecskéknek 0,3–0,6 μm méretig. Maga a vírus ennél kisebb viszont a részecskék amikhez tapadva „közlekedik” a levegőben – pl. porszemek – ennél nagyobb méretűek.
Ezeket a védőmaszkokat sem lehet a végtelenségig használni. A legtöbb eldobható, de van, amit több alkalommal is felvehetünk, illetve vannak mosható verziók, de ezeket is csak korlátozott alkalommal tudjuk használni.
A szűrőkapacitást úgy határozták meg, hogy az adott típus hány százalékát szűri ki a 0,3 mikronnál nagyobb részecskéknek.
2.1. FFP1
Ezzel a jelzéssel ellátott maszkok nem szűrik ki nagy hatásfokkal az aeroszolokat, nem arra van kitalálva. De ez is véd a saját kezünk től, és megakadályozza a nagyobb cseppek átjutását.
2.2. FFP2 (KN95):
Részecskeszűrő védőmaszk, amely védelmet nyújthat a COVID-19 ellen. Az ezzel a védőszűrővel ellátott maszk elfogja az aeroszolokat, port, szmogrészecskéket és a pollent. A FFP2 szűrőosztályú légzőmaszk a részecskék 94-95% -át elfogja.
Ez a maszk úgy van kialakítva, hogy pontosan illeszkedjen minden arcformához. A megfelelő illeszkedésnek köszönhetően teljesen véd a szivárgás ellen. Könnyű benne lélegezni a 3D kialakításának köszönhetően.
Hátránya, hogy nem mosható, viszonylag kevés ideig használható, viszont a lehető legbiztosabb, tehát a legnagyobb védelmet ad a fertőzés ellen.
5 rétegű: 2 külső réteg polipropilén réteg nem szövött, 2 elektrosztatikus olvasztott réteg és KN95
szűrőanyag.
Többször viselhető 3 napon belül.
Az FFP2-vel megegyező (nagyon hasonló) tulajdonságú maszkok: N95, KN95, P2, DS.
2.3. FFP3
A FFP3-as maszk képes kiszűrni a levegőben jelenlévő részecskék közül a 0,3 mikronnál, vagyis 300 nanométernél nagyobb átmérőjű dolgok 99,95%-át. Ezeket a maszkokat használják az egészségügyi dolgozók, akik koronavírusos betegeket látnak el. Köztudott, hogy jelen helyzetben a magyarországi piacon szinte lehetetlen ilyen típushoz hozzájutni. Saját tapasztalat.
Ezek a maszkok úgy vannak kialakítva, hogy teljesen zárt, tökéletesen az arcra simulnak, a levegő csakis a szűrőn keresztül áramlik be, ahol még az apróbb cseppek sem jutnak át.
Reméljük tudtunk segíteni egyes kérdések tisztázásában. Ami a legfontosabb, hogy ne felejtsük el, hogy a szájmaszk csak egyike az óvintézkedésnek. Még mindig nem győzzük kihangsúlyozni, hogy aki teheti MARADJON OTTHON!
Összességében azt gondolom mások felöli tiszteletből is viseljük a szájmaszkot.